Najskuteczniejsza metoda nauki języka

Czy każdy może nauczyć się języka obcego?

Czy nauka słówek i najczęściej stosowanych zwrotów ma sens?

  Piszę tego bloga z perspektyw osoby, która nie jest ekspertem od nauczania języka obcego lub kogoś kto perfekcyjnie nim włada, a raczej osoby, która wierzy, że skuteczna nauka języka angielskiego możliwa jest w każdym wieku. Zacząłem szukać informacji na temat różnych metod nauki języka - w Internecie znalazłem ich mnóstwo. Jest wiele serwisów, blogów, kanałów na YouTube poświęconych tematyce nauki języków.

Bardzo wiarygodne wydały mi się poniższe filmy na YouTube:

  Stwierdziłem, że coś w tym może być, a nauczenie się 1000 najpopularniejszych słów w języku angielskim jest czymś osiągalnym i faktycznie sensownie jest od tego zacząć.

  W księgarni natknąłem się na zestaw fiszek do nauki angielskich słówek - tam oprócz tzw., fiszek - czyli zestawu podręcznych karteczek z zapisanym słowem z jednej strony i jego tłumaczeniem z drugiej znalazłem opis metody tzw. inteligentnych powtórek opartej na badaniach Sebastiana Leitnera, który przez wiele lat szukał najbardziej optymalnej metody zapamiętywania. W zestawie było też specjalne pudełko z przegródkami ułatwiające zarządzanie tymi powtórkami - postanowiłem kupić i wypróbować.

  Jednak nauka z takich fiszek miała jedno wielkie ograniczenie – nie pozwalała na naukę prawidłowej wymowy danego słówka i jak na dzisiejsze czasy wydała się dość archaiczna - dlatego zacząłem poszukiwać różnych rozwiązań w Internecie.

  Po zarejestrowaniu się w kilku serwisach Internetowych do nauki języków stwierdziłem, że faktycznie nauka za pomocą komputera daje dużo większe możliwość, między innymi w końcu mogę usłyszeć głos lektora perfekcyjnie czytającego wymowę danego słowa czy zwrotu, dzięki czemu mogę również po nim głośno powtarzać doskonaląc prawidłową wymowę i akcent, mogę również ćwiczyć pisownię a komputer błyskawicznie sprawdzi jej poprawność, to było to - papierowe fiszki poszły do kosza ;-)

  Jednak po pewnym czasie stwierdziłem że aplikacje z których korzystam mają pewne ograniczenia i czegoś mi w nich brakuje, w związku z tym, że od wielu lat jedną z moich pasji jest programowanie oraz tworzenie stron internetowych postanowiłem stworzyć coś na swoje potrzeby, co sam będę mógł udoskonalać w miarę potrzeb i co będzie odpowiednie dla osoby, która nie przejawia szczególnego talentu w nauce języka obcego.

  Po kilu miesiącach programowania i testowania powstał, program do nauki słówek - dzięki któremu sam osiągnąłem znaczny postęp.

Teraz chciałbym zupełnie za darmo się nim z Tobą podzielić.

 • Serwis posiada bazę 1000 najczęściej używanych słów w języku angielskim
 • Do każdego ze słów masz podane przykładowe zdanie z jego wykorzystaniem
 • Możesz wielokrotnie odsłuchać słowa i zdania wybierając jednego z dostępnych lektorów
 • Masz do wyboru dowolny kierunek nauki PL->ANG, ANG->PL, losowy
 • Dostępnych jest kilka trybów nauki: samoocena, wpisywanie z klawiatury, wybór z kilku alternatywnych odpowiedzi, tryb losowy
Ponadto:
 • Możesz sam tworzyć a potem edytować swoje zestawy - skucesywnie dodając kolejne słowa lub zwroty, które chciałbyś utrwalić
 • Tworzone zestawy mogą dotyczyć nauki słówek oraz zwrotów następujących języków (dla wszystkich dostępny lektor):
  • język angielski
  • język niemiecki
  • język włoski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • wkrótce więcej ...
 • Do każdego dodanego słowa zostanie wygenerowany plik mp3 z nagranym lektorem (Amazon Polly - dawniej pod nazwą Ivona) - możliwe jest też wybranie syntezatora mowy GOOGLE
 • Serwis www.slowka.edu.pl jest w pełni responsywny tzn. dostosowuje się do rozmiaru twojego ekranu - czyli równie dobrze możesz z niego korzystać na ekranie komputera, tableta czy smartfona
 • Możesz korzystać z trybu zwykłej nauki jak i testu po którym zapamiętywany jest Twój ostatni wynik
 • Każde ze słów czy zwrotów w zestawie możesz dodać do Systemu Inteligentnych Powtórek dzięki czemu czas poświęcony na naukę zostanie maksymalnie zoptymalizowany
 • Wyniki każdej nauki są zapamiętywane a na ich podstawie generowane są wykresy obrazujące twoje postępy w nauce

Nauka słówek przy wykorzystaniu systemu inteligentnych powtórek

Schemat przedstawiający zasadę działania Systemu Inteligentnych Powtórek w nauce słówek i zwrotów

Ciekawy jestem Twojej opinii na jego temat - zapraszam do rejestracji i testowania :-)

  Będę bardzo wdzięczny za każdy e-mail od Was z informacją zwrotną, za wszelkie uwagi i podpowiedzi czego w nim brakuje, serwis jest cały czas rozwijany - chciałbym żebyś mi w tym pomógł :-)

Kilka słów o mnie ... Cześć jestem Waldek. Zawsze chciałem nauczyć się języka angielskiego, ale po kilku próbach w młodości doszedłem do wniosku, że nie mam do tego talentu.
Teraz jestem zdesperowany!
Stwierdziłem, że w dobie otwartych granic UE, możliwości podróżowania po całym świecie, dostępu do Internetu: czerpania wiedzy, nawiązywania kontaktów z ludźmi z całego świata - brak znajomości języka angielskiego jest po prostu za bardzo ograniczający żeby sobie na to pozwolić.
Właśnie dlatego powstał ten serwis.